POLSKA ZDROWA GĘŚ

polskazdrowages_header3
polskazdrowages_header2
polskazdrowages_header1
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
We Wróblach o gęsiach i gęsinie…

W dniu 25 kwietnia 2024 r. w siedzibie Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi – Wróble 37 k. Kruszwicy odbyła się konferencja połączona z warsztatami kulinarnymi. Przedstawiciele konsorcjum ,,Polska zdrowa gęś”, hodowcy, doradcy wzięli udział w wydarzeniu, które obfitowało w wiele kulinarnych niespodzianek i rozmów na tematy wiodące,związane z hodowlą, produkcją, tuczem i gęsiną w tle. Dr inż. Kamila Kłos z Instytutu Zootechniki PIB przedstawiła bieżące działania w ramach Projektu ,,Polska Zdrowa Gęś”. Dla przypomnienia – celem projektu realizowanego przez Konsorcjumjest opracowanie innowacyjnego systemu wentylacji rozproszonej jako podstawowego elementu służącego poprawie dobrostanu zwierząt w budynkach inwentarskich (gęśniku).Badania wpływu wentylacji przebiegają pomyślnie, wyniki są zadowalające. Zdrowotność i produkcyjność gęsi przekładają się na szeroko rozumiany dobrostan zwierząt. Szczegółowa analiza prezentowana będzie na konferencji podsumowującej, która odbędzie się pod koniec bieżącego roku w Kołudzie Wielkiej w siedzibie Instytutu Zootechniki.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z działaniami Fundacji, zwiedzić zakład wylęgu gęsi oraz uczestniczyć w pokazie kulinarnym. Był to dobrze wykorzystany czas ponieważ w kameralnej grupie uczestnicy chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem w codziennej pracy.

 

Anna Mońko-Łanucha, KPODR w Minikowie

Konferencja

Członkowie konsorcjum „Polska Zdrowa Gęś” zapraszają na konferencję o tym samym tytule, która odbędzie się 25 kwietnia 2024 r. w siedzibie Fundacji  Hodowców Polskiej Białej Gęsi Wróble 37, Kruszwica 88-153
Obowiązkowa rejestracja telefoniczna:
Anna Mońko-Łanucha starszy specjalista ds. produkcji zwierzęcej
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
tel. 695 423 700


W programie wizyta w zakładzie wylęgu drobiu, warsztaty kulinarne.

 
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Pierwsza konferencja projektowa – Polska Zdrowa Gęś

Zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji.

26.10.2023 r. odbyła się konferencja online pn. Polska Zdrowa Gęś. Była to pierwsza konferencja będąca inauguracją projektu z działania Współpraca o tej samej nazwie, jest to operacja mająca na celu opracowanie innowacyjnego systemu wentylacji rozproszonej jako podstawowego elementu służącego poprawie dobrostanu zwierząt w budynkach inwentarskich (gęśniku). Liderem projektu jest Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy, Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi, Firma HPQ Invest sp. z o.o. oraz gospodarstwo rolne. W konferencji wzięło udział ponad 60 uczestników, byli to przedstawiciele uczelni wyższych, Instytutu Zootechniki PIB w Balicach, Centrum Doradztwa Rolniczego, wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, hodowcy, powiatowych inspekcji weterynaryjnych, związków branżowych i prasy. Uczestników powitała Lidia Lewandowska Zastępca Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Paweł Drzażdżewski Dyrektor Instytutu Zootechniki PIB Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej. W programie przedstawione zostały ogólne założenia projektowe, innowacyjne rozwiązanie w systemie wentylacji w budynkach przeznaczonych dla drobiu, dobre praktyki w odchowie gęsi Białych Kołudzkich®, wpływ dobrostanu na walory smakowe gęsiny i działania Fundacji.

 

Konferencja online

Konferencja online “Polska Zdrowa Gęś” to wydarzenie podczas którego zaprezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia i praktyki w hodowli gęsi. Organizowana przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, konferencja odbędzie się 26 października 2023 roku na platformie ClickMeeting. Wydarzenie to jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Agenda

Konferencja rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do 12:30. Otwarcie i powitanie gości poprowadzi Ryszard Kamiński, Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Następnie, Paweł Drzażdżewski przedstawi początki powstania projektu “Polska Zdrowa Gęś”.

Wśród prelegentów znajdą się również:

  • Jarosław Kuligowski z HPQ INVEST, który omówi innowacyjne rozwiązania w systemie wentylacji w budynkach przeznaczonych dla drobiu.
  • Dr Kamila Kłos, która przedstawi dobre praktyki w odchowie gęsi Białych Kołudzkich.
  • Andrzej Klonecki, Prezes Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi, który zwróci uwagę na wpływ dobrostanu na walory smakowe gęsiny.

Podpisanie umowy

16 czerwca 2022 r. w  siedzibie Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej  została podpisana umowa konsorcjum dotyczącego realizacji projektu „Polska Zdrowa Gęś„ dla działania „Współpraca„ PROW 2014-2020. Jest to pierwszy krok w realizacji nie stosowanego nigdy wcześniej rozwiązania technologicznego, wraz z szerokim spektrum badań naukowych, które będzie wspólnie realizowane.

Umowa została podpisana pomiędzy Dyrektorem Instytutu Zootechniki Państwowego Instytut Baudawczego Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej Pawłem Drzażdżewskim,  Dyrektorem Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie Ryszardem Kamińskim, prezesem HPQ Invest sp. z o.o. Jarosławem Kuligowskim, Prezesem Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi Andrzejem Kloneckim oraz Gospodarstwem Rolnym Agata Klonecka.

Uroczyste otwarcie nowego budynku gęśnika w IZ PIB Zakładzie Doświadczalnym Kołuda Wielka

Dnia 07. grudnia 2022 r. w Instytucie Zootechniki Państwowym Instytucie Badawczym Zakładzie Doświadczalnym Kołuda Wielka odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku gęśnika.

Powierzchnia zabudowy obiektu to ponad 700 m2 o kubaturze ponad 3.200 m3.  Jest to pierwszy etap projektu w ramach działania „Współpraca – PROW 2014-2020″, w którym oprócz budowy gęśnika zaplanowana jest instalacja innowacyjnego systemu rewersowej wentylacji rozproszonej oraz prowadzenie szeregu badań naukowych dotyczących przede wszystkim mikroklimatu.

Szczególne podziękowania dla Przedsiębiorstwa Usług Budowlanych  „BROSTER” M. Brodecki & M. Stec Spółka Jawna za terminowe i  profesjonalne zrealizowanie inwestycji.

Spotkanie członków konsorcjum

Tuż przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu w ramach działania „Współpraca” PROW 2014-2020 z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odbyło się spotkanie członków Konsorcjum „Polska Zdrowa Gęś”. 

Przypomnijmy, że wspólny projekt dotyczy „Opracowania, wykonania i testowania prototypowego wysokosprawnego systemu wentylacji rozproszonej, rewersyjnej z wysokim stopniem odzysku ciepła wraz z oceną kształtowania się warunków mikroklimatycznych i ekonomicznych w budynkach inwentarskich (gęśnikach).

 
 
Podpisanie umowy na dofinansowanie projektu

11.04.2023 r. w Centrali Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie miało miejsce podpisanie umowy na dofinansowanie projektu w ramach działania „Współpraca” PROW 2014-2020. Projekt dotyczy „Opracowania, wykonania i testowania prototypowego wysokosprawnego systemu wentylacji rozproszonej, rewersyjnej z wysokim stopniem odzysku ciepła wraz z oceną kształtowania się warunków mikroklimatycznych i ekonomicznych w budynkach inwentarskich (gęśnikach). ARiMR reprezentował Marcin Zieliński Dyrektor Departamentu Działań Delegowanych oraz Agnieszka Bambejca Główny Specjalista, Konsorcjum „Polska ZdrowamGęś”: Paweł Drzażdżewski Dyrektor Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy Zakład Doświadczalny Kołuda Wielka , Ryszard Kamiński Dyrektor Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Jarosław Kuligowski Prezes Zarządu HPQ Invest sp. z o.o., Andrzej Klonecki Prezes Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi , Agata Klonecka – Gospodarstwo Rolne Agata Klonecka.

Scroll to Top