POLSKA ZDROWA GĘŚ

polskazdrowages_header3
polskazdrowages_header2
polskazdrowages_header1
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

     Instytut Zootechniki PIB Zakład Doświadczalny Kołuda Wielka istnieje od 1946 roku. Będąc czołową krajową placówką naukowo-badawczą, specjalizuje się w hodowli i produkcji gęsi i owiec. Zakład gospodaruje na 1049 ha użytków rolnych, a dobra bonitacja gleby pozwala na uprawę pszenicy, rzepaku, buraków cukrowych, jęczmienia, owsa, kukurydzy i soi. 

     Część upraw stanowią rośliny pastewne z przeznaczeniem na zielonkę oraz siano dla gęsi i owiec. Produkcja zwierzęca oparta jest o zarodowe stado gęsi białych kołudzkich® oraz stada owiec: merynosa polskiego odmiany barwnej (rezerwa genetyczna) i mleczno-plennej owcy kołudzkiej. W 2010 roku w strukturę Zakładu włączono Stację Zasobów Genetycznych Drobiu Wodnego w Dworzyskach, w której realizowany jest program ochrony ginących rodzimych ras gęsi i kaczek. 

     W Zakładzie prowadzone są badania naukowe, projekty i usługi badawcze. Głównym zadaniem IZ PIB ZD Kołuda Wielka jest utrzymanie wysokiej wartości cech użytkowych gęsi białej kołudzkiej®, sprowadzonej do Instytutu w 1962 roku przez ówczesnego dyrektora Zakładu doc. dr. Kazimierza Bielińskiego. Wieloletnie badania naukowe z równocześnie prowadzonymi pracami hodowlanymi zaowocowały wytworzeniem genotypu gęsi białej kołudzkiej® o wybitnych cechach użytkowych. W listopadzie każdego roku, pracownicy biorą udział w akcji „Gęsina na Świętego Marcina”, prowadząc specjalne warsztaty i szkolenia połączone z pokazami i degustacją.

Kontakt

ZAKŁAD DOŚWIADCZALNY INSTYTUT ZOOTECHNIKI PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY W KOŁUDZIE WIELKIEJ

Kołuda Wielka, ul. Parkowa 1,
88-160 Janikowo

+48 52 351 33 91

FAX: +48 52 351 35 41

koluda@iz.edu.pl

Scroll to Top