POLSKA ZDROWA GĘŚ

Podsumowanie projektu „Polska Zdrowa Gęś” w Kołudzie Wielkiej

W dniu 27 listopada 2024 r. w Kołudzie Wielkiej odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Opracowywanie, wykonanie i testowanie prototypowego wysokosprawnego systemu wentylacji rozproszonej, rewersyjnej z wysokim stopniem odzysku ciepła wraz z oceną kształtowania warunków mikroklimatycznych i ekonomicznych w budynkach inwentarskich (gęśniku)”. Działanie było realizowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 16 ,,Współpraca” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Projekt realizowała grupa operacyjna „Polska Zdrowa Gęś”, w skład której wchodzą: Instytut Zootechniki PIB ZD Kołuda Wielka, HPQ INVEST sp. z o.o. z Torunia, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi z siedzibą w miejscowości Wróble, Gospodarstwo Rolne Agata Klonecka.

Podczas konferencji swoje wystąpienia mieli:
dr inż. Kamila Kłos – Dyrektor IZ PIB ZD Kołuda Wielka,
dr inż. Jakub Badowski – Kierownik Zakładu Wylęgu Gęsi IZ PIB ZD Kołuda Wielka,
Andrzej Klonecki – Prezes Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi, który podsumował projekt z perspektywy rolnika,
Małgorzata Wesołowska– broker KPODR w Minikowie, przedstawiając przykłady działań grup operacyjnych w produkcji zwierzęcej oraz informacje o nowych naborach w ramach Interwencji 13.5

Wnioski płynące z realizowanego projektu:

1.       Zastosowana wentylacja rozproszona, rewersyjna wpłynęła na obniżenie zawartości CO2 i NH3 w powietrzu gęśnika.

  1. Badania wykazały nieobecność H2S w powietrzu gęśników dla gęsi reprodukcyjnych.
  2. Zarejestrowane średnie wartości wskaźników krwi: WBC, RBC, HGB i HCT dla gęsi reprodukcyjnych, nie wykazują zależności od rodzaju wentylacji w gęśniku, ale wykazują wysoko istotne zależności od płci gęsi.
  3. Zastosowana w gęśniku wentylacja rozproszona, rewersyjna wpłynęła na jakość wylęganych gąsiąt przez zmniejszenie udziału piskląt z wadą pępka i piskląt o masie ciała poniżej Polskiej Normy.
  4. W badaniach uchwycono tendencje lepszych wyników wylęgowości piskląt i mniejszą zamieralność zarodków gęsich w odniesieniu do gęśnika z wentylacją rewersyjną.
  5. Korzystniejsze warunki środowiska w budynku z prototypową wentylacją, miały wpływ na zwiększenie liczby zniesionych jaj i końcowy uzysk piskląt, co przekłada się na poprawę efektów ekonomicznych w produkcji gęsiarskiej.

Dzięki spotkaniu nawiązała się ciekawa dyskusja nt. obecnej sytuacji w branży drobiu wodnego, zgromadzeni goście reprezentowali środowiska związane z reprodukcją  gęsi, produkcją pasz oraz ze środowiskiem hodowców, doradców, przedstawicieli weterynarii oraz władz samorządowych. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym za wkład w rozwój innowacyjnych rozwiązań w hodowli i chowie polskiej gęsi. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami nt. nowych naborów, które czekają w przyszłym roku dot. Współpracy Grup Operacyjnych EPI oraz do kontaktu z brokerami innowacji w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego w kraju.

Tekst i foto: Anna Mońko-Łanucha, KPODR w Minikowie

Konferencja podsumowująca Projekt

Konsorcjum ,,Polska zdrowa gęś” zaprasza na konferencję podsumowującą Projekt

27.11.2024 r, godz. 10:00-14:30
Adres: Parkowa 1, 88-160 Kołuda Wielka

Obowiązują zapisy sms/mail:
tel. 695 423 700 / anna.monko@kpodr.pl

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń

Program
9:30-10:00 Rejestracja
10:00-10:30 Otwarcie konferencji, powitanie przybyłych gości
10:30-12:30 Realizacja operacji na poszczególnych etapach, przedstawienie wyników badań – przedstawiciele Konsorcjum Polska Biała Gęś,
– Dyrektor dr inż. Kamila Kłos, IZ PIB ZD Kołuda Wielka,
– Kierownik Zakładu Wylęgu Gęsi dr inż. Jakub Badowski IZ PIB ZD Kołuda Wielka,

– Jarosław Kuligowski z HPQ INVEST,
12:30-13:00 Przerwa Kawowa
13:00-13:30 Działanie Współpraca oczami rolnika, Prezes Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi Andrzej Klonecki,
13:30-14:00 Przykłady realizacji działań grup operacyjnych w produkcji zwierzęcej, Współpraca Grup Operacyjnych EPI w ramach Interwencji 13.5 – nowy nabór, Małgorzata Wesołowska, broker KPODR w Minikowie
14:00-14:30 Poczęstunek

Forum Innowacji w rolnictwie

W Minikowie 15.10.2024 r. odbyło się Forum Innowacji w rolnictwie, które było organizowane przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Uczestnicy spotkali się w Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji im. Leona Janty-Połczyńskiego. Zaprezentowane zostały nowe Grupy Operacyjne w województwie kujawsko-pomorskim: Grist, HASKAP oraz Polska Zdrowa Gęś. Projekt był promowany przez  dr inż. Kamilę Kłos, Dyrektor IZ PIB ZD Kołuda Wielka. Była to doskonała możliwość do wymiany doświadczeń między poszczególnymi członkami konsorcjum różnych grup w województwie oraz możliwość nawiązania nowych znajomości z branży szeroko pojętego rolnictwa.

 

We Wróblach o gęsiach i gęsinie…

W dniu 25 kwietnia 2024 r. w siedzibie Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi – Wróble 37 k. Kruszwicy odbyła się konferencja połączona z warsztatami kulinarnymi. Przedstawiciele konsorcjum ,,Polska zdrowa gęś”, hodowcy, doradcy wzięli udział w wydarzeniu, które obfitowało w wiele kulinarnych niespodzianek i rozmów na tematy wiodące,związane z hodowlą, produkcją, tuczem i gęsiną w tle. Dr inż. Kamila Kłos z Instytutu Zootechniki PIB przedstawiła bieżące działania w ramach Projektu ,,Polska Zdrowa Gęś”. Dla przypomnienia – celem projektu realizowanego przez Konsorcjumjest opracowanie innowacyjnego systemu wentylacji rozproszonej jako podstawowego elementu służącego poprawie dobrostanu zwierząt w budynkach inwentarskich (gęśniku).Badania wpływu wentylacji przebiegają pomyślnie, wyniki są zadowalające. Zdrowotność i produkcyjność gęsi przekładają się na szeroko rozumiany dobrostan zwierząt. Szczegółowa analiza prezentowana będzie na konferencji podsumowującej, która odbędzie się pod koniec bieżącego roku w Kołudzie Wielkiej w siedzibie Instytutu Zootechniki.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z działaniami Fundacji, zwiedzić zakład wylęgu gęsi oraz uczestniczyć w pokazie kulinarnym. Był to dobrze wykorzystany czas ponieważ w kameralnej grupie uczestnicy chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem w codziennej pracy.

 

Anna Mońko-Łanucha, KPODR w Minikowie

Konferencja

Członkowie konsorcjum „Polska Zdrowa Gęś” zapraszają na konferencję o tym samym tytule, która odbędzie się 25 kwietnia 2024 r. w siedzibie Fundacji  Hodowców Polskiej Białej Gęsi Wróble 37, Kruszwica 88-153
Obowiązkowa rejestracja telefoniczna:
Anna Mońko-Łanucha starszy specjalista ds. produkcji zwierzęcej
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
tel. 695 423 700


W programie wizyta w zakładzie wylęgu drobiu, warsztaty kulinarne.

 
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Pierwsza konferencja projektowa – Polska Zdrowa Gęś

Zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji.

26.10.2023 r. odbyła się konferencja online pn. Polska Zdrowa Gęś. Była to pierwsza konferencja będąca inauguracją projektu z działania Współpraca o tej samej nazwie, jest to operacja mająca na celu opracowanie innowacyjnego systemu wentylacji rozproszonej jako podstawowego elementu służącego poprawie dobrostanu zwierząt w budynkach inwentarskich (gęśniku). Liderem projektu jest Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy, Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi, Firma HPQ Invest sp. z o.o. oraz gospodarstwo rolne. W konferencji wzięło udział ponad 60 uczestników, byli to przedstawiciele uczelni wyższych, Instytutu Zootechniki PIB w Balicach, Centrum Doradztwa Rolniczego, wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, hodowcy, powiatowych inspekcji weterynaryjnych, związków branżowych i prasy. Uczestników powitała Lidia Lewandowska Zastępca Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Paweł Drzażdżewski Dyrektor Instytutu Zootechniki PIB Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej. W programie przedstawione zostały ogólne założenia projektowe, innowacyjne rozwiązanie w systemie wentylacji w budynkach przeznaczonych dla drobiu, dobre praktyki w odchowie gęsi Białych Kołudzkich®, wpływ dobrostanu na walory smakowe gęsiny i działania Fundacji.

 

Konferencja online

Konferencja online “Polska Zdrowa Gęś” to wydarzenie podczas którego zaprezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia i praktyki w hodowli gęsi. Organizowana przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, konferencja odbędzie się 26 października 2023 roku na platformie ClickMeeting. Wydarzenie to jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Agenda

Konferencja rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do 12:30. Otwarcie i powitanie gości poprowadzi Ryszard Kamiński, Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Następnie, Paweł Drzażdżewski przedstawi początki powstania projektu “Polska Zdrowa Gęś”.

Wśród prelegentów znajdą się również:

  • Jarosław Kuligowski z HPQ INVEST, który omówi innowacyjne rozwiązania w systemie wentylacji w budynkach przeznaczonych dla drobiu.
  • Dr Kamila Kłos, która przedstawi dobre praktyki w odchowie gęsi Białych Kołudzkich.
  • Andrzej Klonecki, Prezes Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi, który zwróci uwagę na wpływ dobrostanu na walory smakowe gęsiny.

Podpisanie umowy

16 czerwca 2022 r. w  siedzibie Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej  została podpisana umowa konsorcjum dotyczącego realizacji projektu „Polska Zdrowa Gęś„ dla działania „Współpraca„ PROW 2014-2020. Jest to pierwszy krok w realizacji nie stosowanego nigdy wcześniej rozwiązania technologicznego, wraz z szerokim spektrum badań naukowych, które będzie wspólnie realizowane.

Umowa została podpisana pomiędzy Dyrektorem Instytutu Zootechniki Państwowego Instytut Baudawczego Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej Pawłem Drzażdżewskim,  Dyrektorem Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie Ryszardem Kamińskim, prezesem HPQ Invest sp. z o.o. Jarosławem Kuligowskim, Prezesem Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi Andrzejem Kloneckim oraz Gospodarstwem Rolnym Agata Klonecka.

Uroczyste otwarcie nowego budynku gęśnika w IZ PIB Zakładzie Doświadczalnym Kołuda Wielka

Dnia 07. grudnia 2022 r. w Instytucie Zootechniki Państwowym Instytucie Badawczym Zakładzie Doświadczalnym Kołuda Wielka odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku gęśnika.

Powierzchnia zabudowy obiektu to ponad 700 m2 o kubaturze ponad 3.200 m3.  Jest to pierwszy etap projektu w ramach działania „Współpraca – PROW 2014-2020″, w którym oprócz budowy gęśnika zaplanowana jest instalacja innowacyjnego systemu rewersowej wentylacji rozproszonej oraz prowadzenie szeregu badań naukowych dotyczących przede wszystkim mikroklimatu.

Szczególne podziękowania dla Przedsiębiorstwa Usług Budowlanych  „BROSTER” M. Brodecki & M. Stec Spółka Jawna za terminowe i  profesjonalne zrealizowanie inwestycji.

Spotkanie członków konsorcjum

Tuż przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu w ramach działania „Współpraca” PROW 2014-2020 z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odbyło się spotkanie członków Konsorcjum „Polska Zdrowa Gęś”. 

Przypomnijmy, że wspólny projekt dotyczy „Opracowania, wykonania i testowania prototypowego wysokosprawnego systemu wentylacji rozproszonej, rewersyjnej z wysokim stopniem odzysku ciepła wraz z oceną kształtowania się warunków mikroklimatycznych i ekonomicznych w budynkach inwentarskich (gęśnikach).

 
 
Podpisanie umowy na dofinansowanie projektu

11.04.2023 r. w Centrali Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie miało miejsce podpisanie umowy na dofinansowanie projektu w ramach działania „Współpraca” PROW 2014-2020. Projekt dotyczy „Opracowania, wykonania i testowania prototypowego wysokosprawnego systemu wentylacji rozproszonej, rewersyjnej z wysokim stopniem odzysku ciepła wraz z oceną kształtowania się warunków mikroklimatycznych i ekonomicznych w budynkach inwentarskich (gęśnikach). ARiMR reprezentował Marcin Zieliński Dyrektor Departamentu Działań Delegowanych oraz Agnieszka Bambejca Główny Specjalista, Konsorcjum „Polska ZdrowamGęś”: Paweł Drzażdżewski Dyrektor Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy Zakład Doświadczalny Kołuda Wielka , Ryszard Kamiński Dyrektor Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Jarosław Kuligowski Prezes Zarządu HPQ Invest sp. z o.o., Andrzej Klonecki Prezes Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi , Agata Klonecka – Gospodarstwo Rolne Agata Klonecka.

Scroll to Top